Kočky někdy provádí ne zrovna příjemné úkony, jimž bychom se rádi vyhnuli. Jak si poradit v takových situacích?
Zvracení – někteří chovatelé bývají vlivem nedostatku zkušeností zmatení v okamžiku, kdy uvidí svého mazlíčka zvracet. Je to však běžný jev (pokud nejde o patologické zvracení v průběhu celého dne). Dochází k tomu z jasné příčiny a tou je čištění trávicího ústrojí. Tito predátoři si neustále lížou kožich a spolykají spoustu chlupů, které pak občas vyzvrátí i se zbytky potravy. Chlupy na sebe nabalují toxiny v žaludku a kočky si tím prodlužují život. Bránit v tomto procesu je tedy nesmyslné, naopak bychom jim mohli situaci usnadnit tím, že jim občas nabídneme čerstvou trávu. Tu milují kočky zvláště uzavřené v bytech. Pamatujte však na to, že mohou zvracet, kde je napadne, a tak se neobejdete bez úklidových prací.
Značkování – stává se téměř pravidlem u nekastrovaných jedinců, zvláště s mourovatým zabarvením kožichu podobným divokým zvířatům, že si značkují teritorium močí. Někdy nezabírá ani kastrace a život s kočkou je pak nepříjemný a stresující. Nemusí to však být důvod k tomu zbavit se jich a přijít o jejich přízeň. Existuje několik osvědčených způsobů, jak efektivně vyčistit místa zasažená značkováním. Jedním z nich je teplá voda s příměsí sody a citronové šťávy, jablečného octa a s pár kapkami levandulového oleje. Tato přírodní desinfekce odstraní zápach a takto ošetřeným povrchům se pak zvířata spíše vyhýbají.
Odstraňování drápků – bez škrabadla se neobejdete, kočky musí někde odstranit odrůstající drápky a ty pak zatínají všude tam, kde jen mohou. Jestliže kromě škrabadla milují i sedací soupravy a jiné části nábytku, nalepte na tato místa dočasně oboustrannou lepicí pásku. Jakmile se zvíře přichytí, bude mu to velmi nepříjemné a této lokalitě se pak v budoucnu bude vyhýbat. Rozhodně však své miláčky netrestejte, zbytečně byste je vystresovali.