Možná se vám někdy stalo, že jste v cizině byli svědkem chování, které se vám zdálo divné. Nebo jste viděli něco, co vás zaskočilo.
To, jak vnímáme okolní svět a jak reagujeme na chování lidí okolo nás velmi souvisí s tím, kde jsme vyrostli. Není proto výjimečné, že jsme na dovolené ve vzdálených, exotických krajích svědky zvláštního chování místních. To co je pro nás základ slušnosti, může být v jiné kultuře naprosto vulgární a nepřijatelné a naopak. Jak tedy posoudit, co je správné a co ne?
Příkladem těchto rozdílností:
· Pozdrav a stisknutí ruky
Stisknutí ruky může být zapeklitá záležitost. Přesněji tedy intenzita tlaku. Někde je slušnost zatřást rukou silně a krátce, jinde zase jemně.
· Srkání, mlaskání a jiné zvuky při jídle
U nás naprosto neslušné a obtěžující ostatní (například v restauracích). Ovšem existují země, kde je toto považováno jako projev, že člověku chutná a je to bráno jako kompliment.
· Podržení dveří
Jsme zvyklí přidržet dveře někomu, kdo jde za námi. Stalo se vám však, že jdete a někdo před vámi vám práskne dveře o obličej? Samozřejmě se vám to může stát i u nás, ale není to až tak obvyklé. Existují však i země, kde vám dveře nepřidrží nikdo.
· Stolování
Při stolování můžeme v různých kulturách najít spoustu rozdílů. Například příbory, které se v některých zemích mění v hůlky. V některých zemích je vynechávají úplně. Například v Indii se příbory používají málo, protože většinu jídel můžeme konzumovat rukou.
Otázkou však stále zůstává, které chování je správné a které zase špatné? Odpověď je jednoduchá: nic není správně ani špatně. O žádné kultuře nelze říct, že je správná, špatná, lepší nebo horší než jiná a při cestování bychom měli mít na paměti, že jsme v cizí zemi (a kultuře) a je třeba ji respektovat, neodsuzovat a neprosazovat na takových místech své zvyky.