Co je vlastně starobní důchod? Je to vlastně dávka, která nahrazuje příjem ze zaměstnání a jejíž vyplácení se řídí zákonem.
Trocha historie neuškodí
Možná jste o tom dosud nevěděli, ale otcem důchodového pojištění je Otto von Bismarck, který ho zavedl v posledním desetiletí devatenáctého století. U nás se zabydlel až ve dvacátých letech minulého století a nárok na něj měli lidé, kteří dosáhli věku šedesáti pěti let. Ten věk se postupem času zkrátil o pět let. V průběhu doby se měnilo procento jeho výpočtu, které vycházelo z čisté mzdy, v průměru se částka pohybovala mezi padesáti pěti až šedesáti procenty.
Kolik ten důchod vlastně bude dělat
Pokud vás čeká tato životní etapa po letech, kdy jste dennodenně docházeli do zaměstnání, jaká bude vaše výše důchodu, si můžete jednoduše spočítat na důchodové kalkulačce, stejně tak, pokud uvažujete o důchodu předčasném.
Kdo ho může dostat
Proto, abyste si mohli o starobní důchod zažádat, jsou důležité dvě věci, za prvé musíte mít dostatečný věk a dosaženou dobu pojištění, která v současné době činí třicet pět let. Pokud vám nějaký ten rok pojištění chybí, musíte se žádostí ještě počkat a chybějící léta si odpracovat.
Náhrada za odpracované roky
Pokud nemáte dostatečnou dobu pojištění, lze některé roky nahradit, tedy započítat do celkové doby. Rozumí se tím doba strávená na rodičovské či mateřské dovolené (neplatí už jen u žen, ale i u mužů), doba strávená péčí o osobu lehce, středně těžce nebo úplně závislou. Tyto roky se počítají jako roky strávené v zaměstnání. Do pojištěné doby se také zařazuje období, kdy jste byli vedeni na úřadu práce a hledali si za jeho přispění zaměstnání a zároveň pobírali podporu (zde se započítává i rekvalifikace). Ti, kdo studovali před rokem 2010 vysokou školu, těm se tyto roky počítají, stejně tak těm, kdo sloužili v armádě ve formě vojenské služby a také lidé s III. stupněm invalidity.